Zakuwanie węży to proces, który wykorzystywany jest w wielu branżach. Od prawidłowego wykonania zależy czy znajdujące się w przedsiębiorstwie systemy hydrauliczne będą działały prawidłowo. Czym jest zakuwanie węży, jakie są jego etapy oraz jakie narzędzia będą niezbędne?
Czym jest zakuwanie węży?
Terminem zakuwania węży określa się proces, w którym wąż połączony zostaje ze specjalną końcówką. Połączenie to musi być wykonane bardzo dokładnie, zapewniając szczelność w całym układzie. Trudność polega na tym, że w wielu branżach układy oraz maszyny pracują pod wysokim ciśnieniem, a to tworzy specyficzne warunki, zdecydowanie trudniejsze. Zakuwanie węży musi być wykonane przez profesjonalistów, posiadających odpowiedni sprzęt do wykonania zlecenia. Dużym atutem jest jednak to, że coraz więcej firm oferuje usługi mobilne, dojeżdżając do klienta oraz wykonując pracę na miejscu, jak np. w przypadku zakuwanie węży Poznań. Firmy są przygotowane do każdych, nawet najtrudniejszych zadań, całość jest stabilna i wyjątkowo trudne warunki.
Proces zakuwania węży – etapy
W procesie zakuwania węży można wyróżnić kilka etapów działania. Prace rozpoczynają się od doboru właściwej końcówki do określonego wariantu węża. Nie chodzi tu wyłącznie o rozmiar, ale również o wybór materiału, który spełniał będzie wymagania technologiczne w danym systemie produkcji.
Kolejną kwestią jest przygotowanie węża, który należy przyciąć na długość spełniającą wymagania danego układu. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie zachować maksymalną precyzję, od tego zależy czy cały proces przebiegał będzie bez trudności. Gdy wąż zostanie właściwie przycięty końcówkę należy bardzo dokładnie oczyścić, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia i resztki mogłyby pogorszyć szczelność układu.
Na odpowiednio przygotowany wąż należy nałożyć właściwą tulejkę. Jest ona niezbędna, aby stworzyć szczelne połączenie. Tulejka jest zaciskana na końcówce węża, dzięki czemu wąż oraz końcówka są ze sobą precyzyjnie łączone. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie sprawdzić czy zacisk następuje równomiernie, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia węża i końcówki.
Po zakończeniu procesu zakuwania bardzo ważna jest weryfikacja czy powstałe połączenie jest na tyle szczelne, aby zapewnić prawidłową pracę układu. Ewentualne nieprawidłowości wykryte na etapie zakuwania pozwalają uniknąć poważniejszych problemów. Zdecydowanie łatwiej jest powtórzyć łączenie na etapie, niż zmagać się z późniejszymi awariami.
Co jest potrzebny do zakuwania węży?
Zakuwanie węży jest procesem wymagającym wysokiej precyzji działania. Dlatego też niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Węże, końcówki oraz specjalne tulejki, czyli wykonane z metalu pierścienie zaciskowe zapewniające szczelność łączenia to tylko wybrane elementy. Proces nie może być wykonany bez specjalnych nożyc do precyzyjnego cięcia węży, a także środków czyszczących, które ułatwiają oczyszczenie węży po cięciu. Do wykonania zadania niezbędne będą też specjalne prasy hydrauliczne lub pneumatyczne.